Pale CFA
Pale CFA
Rozszerzona nazwa tego pali CFA (Continous Flight Auger), to pale formowane świdrem ciągłym. Palowanie w oparciu o tą technologię, polega na wykonywaniu pali wierconych betonowanych na mokro w podłożu. Pale CFA są powszechnym elementem konstrukcyjnym wykorzystywanym przy budowaniu głębokiego posadowienia pod ekrany akustyczne wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu.
Pale CFA zastosowanie
Średnica Pali CFA
Palce CFA – Specyfikacja
Technologia CFA w praktyce
Ze względu na swoje gabaryty, pale CFA często wykorzystuje się jako fundamenty dla ekranów akustycznych. Słupy naziemne spajane są z palem za pośrednictwem starterów zbrojeniowych albo specjalnych kotew. Ekrany rozlokowane wzdłuż drogi nie są narażone na duże obciążenia (głównie parcie bocznego wiatru), dlatego zwykle średnica pali CFA, używanych do posadowienia całej konstrukcji, nie przekracza 1 m i głębokości 8 m. W podobnej funkcji sprawdzają się także przy wznoszeniu różnych konstrukcji mostowych, szczególnie zlokalizowanych w ciągach drogowych. Zastosowanie technologii CFA jest tańsze, niż inne, bardziej agresywne i uciążliwe metody palowania, wydatnie przyspiesza też czasową realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego.
W jaki sposób wykonuje się pale CFA?
Pierwszym etapem jest użycie świdra ślimakowego i wywiercenie otworu zbieżnego z projektowaną głębokością pala. Wiercenie odbywa się w sposób ciągły, stąd kubatura urobku wydostającego się poza jego obręb – jest niewielka, w większości bowiem grunt rozpychany zostaje na boki. Zapewnia to zwartą strukturę ścian otworu oraz chroni przed ewentualnym rozluźnieniem i zasypaniem. W trakcie podciągania sprzętu, do środka otworu przez rurę rdzeniową świdra, wtłaczana jest mieszanka betonowa o odpowiedniej konsystencji. Cała procedura toczy się w kontrolowanym tempie, aby zapewnić formowanym palom optymalne parametry. Właściwy dobór ciśnienia, pod jakim wpompowywany jest beton, gwarantuje utrzymanie stabilności otworu i idealne związanie trzonu pala z gruntem. W płynnej jeszcze mieszance betonowej, z pomocą wibratora, pogrąża się szkielet zbrojenia, zazwyczaj nie na pełnej głębokości pala. Stosując palownicę dużej mocy z napędem hydraulicznym oraz automatyczną rejestracją parametrów wiercenia i formowania, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy, można wykonać nawet do 200 mb pali CFA.
Udoskonalanie technologii palowania CFA


Wzmocnienia podłoża
Technologie wzmacniania podłoża i gruntów, metody wzmacniania podłoża w budownictwie.
Fundamenty palowe
Fundamenty do posadowienia budynków i obiektów, do zabezpieczenia głębokich wykopów, stabilizacji gruntów o małej nośności.